Kalorifer Petek Temizliği ve Tesisat Bakımı

Petek temizliği tesisatın içerisinde hareket eden kirli suyun çıkarılmasından ibaret değildir, Bu hizmeti satın alırken amacınız peteklerin ısı performansını arttırmaktır.

Petekleri ne kadar sıklıkla temizlemek gerekir?

Evinizde bulunan petekler eskisi kadar performanslı bir şekilde yanmadığında aşağıda yazılı şikayetleri yaşıyorsanız tesisat borularında ve peteklerinde tıkanma var demektir. Peteklerin az ısınma sebeplerinin %85′ i kullanıcıların her yıl kombi bakımı yaptırırken tesisat borularına bakım yaptırmadıklarından kaynaklanır.

Peteklerin yarıdan aşağısı ısınmıyor ise

Petekler hiç ısınmadığında yada kombinin derecesini yüksek ayara getirdiğiniz halde peteklerin altı ısınmıyorsa

En son petek hiç ısınmıyor ise

kombi sürekli kirlenmeden dolayı arıza yapıyorsa

Kalorifer peteklerinin 2 yıl veya daha uzun süredir hiç temizliği yapılmamış ise kombi filtresi sürekli tıkanıyorsa

Petek temizliğinin faydayarı

Kombinin daha verimli ve daha rahat çalışmasını sağlar

Peteklerde meydana gelen tıkanmaları önler

Yıllarca tesisatta devir daim yapan suyun kireçten pislikten temizlenerek daha iyi bir ısınma vermesini sağlar.

Tesisat kirliliğinden dolayı sürekli arıza yapan kombilerde bakım masraflarını azaltır.

Isınma için ödediğiniz faturalarınız da %5 azalma sağlar.

Uzmanından Petek Temizliği Ne İşe Yarar ?

Yeni tesisatların Petek iç yüzeyleri havayla temas halinde olduğu için  herhangi bir koruyucu madde ile kaplanmamış ise aliminyomlar, aliminyum oksit demirler, demir oksit bakır malzemelerde bakır oksit oluşacaktır. büyük depolarda bekleyen petekler kombiler havayla temas halinde olduğu için oksitlenme malzeme daha size ulaşmadan başlayacaktır. Dolayısı ile ısınma sistemini en baştan korumak en doğru işlemdir.  Korozyona uğramış çürümeye yakın olan sisteme tesisat temizliği yapmak , sonra koruyucu koymak faydalı bir iştir fakat  doğru bir iş değildir. ısıtma sisteminin sorunsuz bir şekilde uzun süre çalışmasını istiyorsak, koruyucu ilaçlar kullanmak doğru olacaktır. Eski üretim radyatörlerde genelde makinelerden çıkan yağları inceltilerek iç yüzeye yürülürdü,  bu yağlar radyatörleri korozyona ve çürümeye karşı engellerdi. Hatta esli petek bulunan evlerde temizlik yapılmaya gidildiğinde kombinin suyunu dışarı çıkardığımızda yağlı simsiyah bir suyla karşılaşırdık. Tesisatlarda sudaki laminar skış çok önemlidir. Pompa devriye girdiği anda borularda ki ve radyatörlerde ki akışı suyun akışkanlığını olumsuz etkileyen faktörlerde yukarıda belirtiğimiz gibi metal yüzeylerden kopan partiküllerin birleşip olumsuz yönde etki  yapmasından kaynaklanmaktadır. Sistemde yoğun halde dolaşan tortular suyun spril çizerek dönen ısı iletim kat sayısını düşürür pompa verirmini de dşürür, dolayısı ile yakıt harcamasını da arttırır. bir radyatörden alınan kalori 700 ise bu sefer 500 kaloriye düşecek bunun sonucunda kombi daha fazla çalışıp gaz tüketimini arttıracak. İşte bu yüzden bu partiküllerin oluşumunu engellemek için sistam sıfırken bu kimyasalı koymak daha faydalı olacaktır. kullandığımız kimyasalın en önemli özelliği kalorifer suyu içerisinde dolaişan pas parçalarını mikro düzeye indirip birleşmesini engeller, kapalı devre sistemde bu ilaç tatbik edildiğinde filtreye bile gerek duyulmayacaktır. kalorifer tesisatında petek temizleme işlemi bitirildikten sonra içeriye attığımız kimyasal da temizleme ve koruma özelliği ikisi bir arada bulunmaktadır.

Doğalgaz Faturanızda Enerji Tasarruf Yöntemleri

  • Çok sıcak olan odaların Radyatör vanalarını termostatik radyatör vanaları ile değiştirin.
  • Peteklerin önü çook uzun perdelerle kapatmayın. Ayrıca radyatörlerin önüne mobilyalarınızı koymayın. odada bulunan soğk ve sıcak hava sirkülasyonunu engellersiniz.
  • Ev alırken ucuz olsun mantığı ile yaklaşıp kuzey cephe konut almaktan kaçının.
  • Kombi dış bir mekanda bulunuyorsa, mutlaka etrafını bir dolap ile kapatın.
  • Sürekli arıza çıkaran bir kombi yada kazanları yoğuşmalı az eerji harcayan modeller ile değiştirin
  • Merkezi sistem kalorifer tesisatı bulunan evlerde termostatik vana mutlaka kullanın.
  • Banka, kamu binaları, hastaneler ve büyük çaplı iş yerlerinde ortam sıcaklığı günün hareketli trafiğinden farkedilmediği için bu gibi yerlerde kombiye bağlı ısı termostatı mutlaka kullanın.
  • Kalorifer tesisatı döşenirken beli bir mezkezden her odaya ayrı boruların gittiği ve her radyatöre eşit dağıtıldığı sistem tercih edilmelidir.
  • Konut satınalınırken  binanın ısı yalıtım yapılmış mı diye mutlaka kontrol edin. Doğangaz faturalarında ortalama %30 ile %50 oranlar arasında değişen tasarruf edersiniz.
  • Radyatör, kalorifet resisat boruları ve buna bağlı olarak pislik tutucu filtrelerin temizliğini 2 yılda bir yaptırın. temizlik yapıldıktan sonra tesisatların içerisine koruma kimyasalı atılmalıdır.

Petek radyatör temizliğinde fiyat teklifi almak için bizleri 7/24 arayabilir ücretsiz keşif isteyebilirsiniz.

Bizi Tercih ettiğiniz için Teşekkür ederiz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bizi Takip Edin

Selim KARAHAN

Su Kaçak Tespit

Su Kaçak Tespit
00:00
--
/
--